Najít prodejce
DOPRAVA ZDARMANAD 1000 KČ
5.září 2023

Velmi dobrá aktivní regálovka

Velmi dobrá aktivní regálovka
STEREO & VIDEO test aktivních reproduktorů SMC BS50
Nahlédnutí do nových sfér je každopádne osvežující a netreba se bát, ani pokud historicky znáte znacku techto aktivních reproboxu ze zcela jiných sfér produktu. Testované BS50 jsou rozmerove i výkonove o neco vetším modelem z obou, které znacka nabízí. Funkcne jsou obe provedení prevážne shodná, vcetne treba výškového menice. Výrobcem uvádený frekvencní rozsah je ovšem u menších BS30 úspornejší, od 40 Hz do 18 kHz. Vetší sourozenec si naproti tomu troufá pokrýt skoro celé slyšitelné spektrum a ješte dál.

Petikolík vrací úder 
Koncept dvoupásmových aktivních reproboxu se drží osvedcených postupu. Nechybí výstup bassreflexu na zadní strane skríní. Veškerá elektronika i vstupní terminály jsou soustredeny do jedné z bedýnek, druhý box je pripojen ciste pro reprodukci. Pri nem prijde ke slovu svým zpusobem unikát, nad kterým oko nejednoho AV pametníka muže zaslzet. K propojení obou boxu je zvolen klasický DIN konektor s peti kontakty, alias petikolík, svého casu nedílná soucást nejruznejší audiotechniky zejména v našich krajích. Dodávaný propojovací kabel má délku 250 centimetru. Pokud potrebujete vetší stereobázi, naštestí se stejné rozhraní stále používá pro hudební nástroje s MIDI. Kabely jsou k dispozici za lidovou cenu a neceká vás vecer s pájkou a cínem pri vyrábení vlastního. Výcet možných vstupu zvuku naznacuje zamerení sestavy hlavne na spojení s televizorem a/nebo stolním hudebním prehrávacem, tedy HDMI rozhraní z televizoru pres port s ARC funkcí, alternativou jsou optický nebo koaxiální kabel. Ve všech trech prípadech ale musí jít výhradne o PCM stream, s dekódováním digitálního prostorového zvuku si zabudovaný DSP obvod neporadí. Analogovou vlajku drží stereofonní vstup se cinchovými konektory. Prídavkem je bezdrátový príjem audiostreamu pres Bluetooth. Jen je bohužel trochu popelkou. Podporován je pouze prazákladní kodek SBC, zatímco konkurence obcas má v aktivních regálovkách kvalitnejší AAC nebo dokonce aptX.

Zákony elasticity
Zvukový projev testovaných boxu je nejen s ohledem na méne renomovaný rodokmen hezkým prekvapením. Zesilovac s digitálním signálovým procesorem vypadají precizne vyladeny, takže s kvalitním signálem si vedou víc než dobre. Frekvencní rozložení nemá díry nebo slabá místa. Basy jsou s ohledem na rozmery boxu primerene hutné a pritom nezkreslené ani pri vyšší hlasitosti. Kvalitní zvládnutí vyššího vybuzení platí obecne pro celou reprodukci, alespon pro hlasitosti v bežném rozmezí. Celkove je projev hodne živý a cistý. Umožneno je to predevším, rekneme, pružností a hbitostí reakcí zesilovace, schopného jít bez slyšitelného váhání za rychlými zmena- Vzhuru do neznáma Jako velké rešení pro malé pomery jsou aktivní regálovky v úsporných casech na vzestupu. Proto se s nimi setkáváme také u znacek ve svete audio a video techniky méne zavedených. AK T IVNÍ REPROSOUSTAV Y SENCOR SMC BS50 3 499 Kc mi v dynamice. At už jde o klasickou hudbu nebo treba remaster opusu Telegraph Road od Dire Straits, kde se strídají pianissimové pasáže s prudkými nástupy. Hodne o pozadí reprodukcních vlastností prozrazuje neobvyklý zpusob propojení obou reproduktoru. Zejména, když slabšímu modelu BS30 stací k témuž cinchový konektor. Vetší než malé množství vodicu v DIN konektoru je u „padesátky“ zvoleno pro pokrocilé bi-amp pripojení druhého boxu, ve spolupráci s elektronickou výhybkou. Ponekud matnejší výkon podávají dva alternativnejší zdroje obsahu. Streamování z mobilních zarízení nebo pocítacu pres BT je omezeno pouze základním kodekem, takže ho spíš než k soustredenému poslechu hudby lze využít pro podcasty a jiné mluvené slovo. Nebo je po ruce USB zásuvka s možností prehrávání souboru z pametových médií. Dekodér však umí zpracovat pouze MP3 a WMA soubory, nikoliv bezztrátové formáty. Navíc je vyžadováno formátování pametí pouze na FAT nebo FAT32 a to také úplne nepoteší.

Pod kontrolou
Uživatelské pohodlí prináší zdvojené ovládání. K fyzickým prvkum na zadní strane boxu se pridává ješte infracervený dálkový ovladac. Krome hlasitosti nebo prehrávání souboru z USB je na nem i volba jednotlivých vstupu zvuku. Navenek je aktuální výber signalizován celkem chytre, vícebarevnou svítící diodou, umístenou vpredu vedle menicu. Je cástecne zaclonena krytem z pruzvucné tkaniny, takže ani v tmavé místnosti její svetlo neruší. Další trojice tlacítek ovladace Movie, Music a Dialog je jasne popsána ohledne urcení. Za prakticky „cistý“ režim se dá považovat hudební volba, u zbylých dvou nastupuje DSP s analýzou obsahu a následnou harmonickou i prostorovou syntézou pri zpracování signálu. Režim „Film“ se zameruje na obohacení harmonických složek a podporu prostorovosti. Na rozložení kanálu 2.0 se mu to darí velmi dobre, ale nikoliv násilne. Pridává samozrejme i neco málo na nejnižších frekvencích, i když ani to subwoofer domácího kina plne nenahradí. Pri Dialogu jde o harmonické posílení recového spektra a umístení dialogu doprostred stereobáze. Soucástí signálového procesu je potlacení basu ke zlepšení srozumitelnosti. Zámerem je priblížit se k projevu specializovaných soundbaru. Jak testování ukázalo, prijde tato volba ke slovu nejcasteji u vylepšení zvuku z televizního vysílání, u kvalitnejších zdroju není príliš potreba. Kladem je, že rozdíly mezi trojicí voleb jsou znatelné, ale nikoliv prehnané. Zásahy DSP se pohybují okolo hodnoty zhruba 2 dB maximálne. Kdo by potreboval ke štestí prece jen ješte výraznejší projev, najde jen na dálkovém ovladaci dostupný Virtual Bass. Zhutnuje podání nízkých frekvencí, v pásmu zhruba 60 až 110 Hz se pridávají podle sdelení výrobce asi 3 dB. Milovníci basu si prijdou na své, skríne boxu z lisovaného kompozitu na bázi papíru i toto ale zvládají bez ohrožení života ci životnosti.

 
Jen škoda, že všechny zvukové volby nejsou podrobněji popsány v manuálu ani na webových stránkách výrobce, nebo distributora. Aktuální režim uvedených voleb navíc není nikde signalizován. pokud se tedy chcete o aktuálně zvoleném stylu reprodukce ujistit, nezbývá než (znovu) zmáčknout tlačítko na ovladači. Není to úplně praktické, to je třeba říci.

Na Polici
Pro hledání velkého zvuku ve všestranně úsporné formě jsou aktivní boxy SB50 zajímavým řešením. Jako stereofonní náhrada soundbaru k televizoru jsou poměrně adekvátní. Včetně bonusového angažování pro poslech hudby. Jejich živý a dynamický projev rozhodně neurazí napříč žánry, zejména u kvalitních zdrojů audiosignálu. Zamzrí s ohledem na ducha doby slabší bezdrátové streamování nebo nedostatek informací ohledně některých detailů k úpravám reprodukce. Celkově si ale ve své třídě aktivních regálovek vedou velmi dobře.

Krome baterie zásuvek jsou na zadní strane boxu s elektronikou ovladac hlasitosti, korekce výšek
a basu, vypínac, prepínac vstupu a režimu reprodukce. Bassreflexy ústí dozadu – s tím je treba
pocítat pri umistování soustav v poslechovém prostoru
Zrušit
máte v porovnávání -
Porovnat